:
:

Biz Kimiz?

MEDCAR RENTAL

2009 yılından bu yana Hatay’da araç kiralama sektöründe hizmet vermekte olan şirketimiz tecrübeli ve tamamen müşteri memnuniyeti odaklı çalışanlarıyla beraber, müşterilerimize sorunsuz ve keyifli yolculuklarda hizmet vermeyi prensip edinmiştir.

Devamı...

AKILLI BÜLTENLERE KAYIT OLABİLİRSİNİZ!

AKILLI BÜLTENLER İLE KAMPANYA BİLGİLERİNE ANINDA ULAŞIN.

Med olarak özel kampanyalarımızı siz değerli müşterilerimize anında ulaştırabilmek için bültenler hazırlıyor elektronik posta adreslerinize ulaştırıyoruz. Bülten listemize yandaki konsol ile otomatik kayıt olarak bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

BAŞKA BİR ARZUNUZ?

SIK SORULAN SORULAR

Firmamızdan gerçekleştireceğiniz araç kiralama işlemlerinde yaş sınırı 21 olup en az 2 yıllık ehliyete sahip olunması gerekir. Bazı araç gruplarında en az 3 yıllık ehliyet istenebilir. Kiralayan dışında ek sürücüler varsa (en fazla 2 ek sürücü olabilir), ek sürücülerinde ehliyet ve TC kimlik numaralarını hazır bulundurmaları gerekir.
İnternet sitemiz üzerinden yada telefon numaralarımızdan müşteri hizmetlerimizle gerçekleştirdiğiniz görüşmelerde zevkinize ve bütçenize uygun aracı seçtikten sonra adana merkez yada havalimanı yada diğer lokasyonlardan belirttiğiniz tarih ve saatte teslim alabilirsiniz. Firmamızdan gerçekleştirdiğiniz aracı Merkez yada havalimanı ofisimizden iade etmelisiniz.Diğer illerden teslim etmeniz durumunda tekyön ücreti ödemek durumunda kalırsınız. Havaalanlarından 365 gün 24 saat araç teslim edilir. Şehir ofislerinden ise ofis çalışma saatleri içerisinde 08:30-19:00 teslim edilir. Önceden bilgi verildiğinde şehirlerden kiralama ofisinin onayı ile ofis saatleri dışında araç teslim edebilir.
İnternetten rezervasyon, araç alış tarihinizden en az 24 saat en çok 12 ay önce yapılabilir. Alış tarihinize 24 saatten az süre kalmışsa, telefonla rezervasyon yapmanızı öneririz.. Bize e-mail, telefon veya faks ile ulaşarak rezervasyon değişiklik talebinizi iletebilirsiniz. Değişiklik talebiniz tarafımızdan onaylandıktan sonra geçerlilik kazanır. Ancak, araç alış tarihinize 48 saatten az bir süre kaldıysa, ofis veya acil durum telefonlarımızdan arayarak değişiklik yapmanızı öneririz. Bize e-mail, telefon veya faks ile ulaşarak rezervasyon iptal talebinizi iletebilirsiniz. Ancak, araç alış tarihinize 48 saatten az bir süre kaldıysa, ofis veya acil durum telefonlarımızdan arayarak iptal isteğinizi bildirmenizi öneririz.
Kendinizin ve başkalarının güvenliği açısından aracınızı dikkatli kullanmalısınız. Ancak, siz bu kadar dikkatli olurken ya başkalarının dikkatsizliği nedeniyle aracınız hasar görürse? Bu durumda yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir. Olay yerine en yakın trafik ekiplerini çağırmalı ve kaza tespit tutanağı tutturmalısınız. Trafik zaptının tutulmasından sonra trafik poliçenizin, ruhsatınızın ve ehliyetinizin kopyalarını diğer araç sahibine vermeli ve o sürücünün trafik poliçesinin, ruhsatının ve ehliyetinin kopyalarını da siz almalısınız. Hasar dosyanızın açılması için sigorta şirketine teslim edilmesi gereken belgeler ise aşağıda bulunmaktadır. Kazaya karışan sürücülerin Verkehr, ruhsat ve ehliyet kopyaları, Trafik kazası tespit tutanağının aslı, Kazaya karışan sürücülerin alkol raporları.
BURASI İÇİN BİR BİLGİ GELMEDİ!
Navigasyon araç kiralama bedeline dahil değildir. İlave ücret ile tarafımızdan temin edebilirsiniz. Bebek Koltuğuna ilave ücret ödeyerek sahip olabilirsiniz.
Eğer çocuk koltuğu, navigasyon cihazı, kar zinciri vb ekipmana ihtiyacınız varsa, rezervasyon sırasında bildirdiğinizde ekipman araç alış tarihinde sizin için ayrılır. Rezervasyonunuzda talep etmemenize rağmen, araç tesliminde talep ederseniz, ekipman müsaitse size sağlanabilir. Ek sürücü, ek sigorta gibi diğer isteğe bağlı hizmetlere rezervasyon sırasında ya da araç alışında karar verebilirsiniz.
Firmamızdan gerçekleştirilen kiralamalarda araç tesliminde sözleşmenin üstünde bulunan müşterilerimiz aracı kullanabilirler. Oluşabilecek hasarlarda başka isimle karşılaşılırsa tüm kasko devre dışı kalır.
Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların büyük sorunlar yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir. Aracıyla çeşitli tarihlerde küçük de olsa kaza yapmış ancak sigorta şirketine hasar ihbarında bulunmamış sigortalılar, bu hasarları toplu olarak tazmin etmek istediklerinde, olumsuz sonuçlarla karşılaşabilmektedirler. Hasar meydana geldikten sonra hasarın ihbar edilmesi için belli bir süre vardır. Kasko Poliçesi Genel Şartlarında bu süre açıkça belirtilmiştir. Genel Şarta göre Rizikonun gerçekleştiğinin öğrenilmesinden itibaren en geç 5 iş günü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi'' şarttır. Bu sürede ihbarı yapılmayan ve dosyası açılmayan hasarlar, ihbar sorumluluğu yerine getirilmediği için değerlendirilmeye alınmamakta ve hasar ödemeleri reddedilmektedir. Yukarıdaki nedenlerle hasar ihbar süresine dikkat edilmesi gerçekten çok önemlidir. Aracın farklı yerlerinde farklı tarihlerde meydana gelen birden fazla hasar aynı anda onarıma alındığında, hasar tutarı çok fazla artabilmektedir. İlk hasarda zamanında tarafımıza ihbar yapılarak aracın hasarının tazmin edilmesi sağlanırsa aracın tamirine ilişkin parça veya işçilik tazminat tutarı son hasardan sonra çıkacak tutardan daha az olacaktır. Bu durum sigorta şirketlerine haksız yere bir maliyet yüklediğinden toplu olarak talep edilen hasarlar reddedilmekte ve ihbar süresinde bildirilmişse, sadece son hasar ödenmektedir. "Zamanında hasar ihbarında bulunmayan ve toplu olarak ihbarda bulunarak tazminat talep eden sigortalılar sigorta şirketleri tarafından haksız olarak değerlendirildiği için hasar tazminatlarını alamazlar." Siz de bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için 5 işgünü içinde sigorta şirketinize hasar ihbarında bulunmaya özen göstermelisiniz.
Kaza anında yapmanız gereken işlemleri bilmeniz hem sıkıntı yaşamamanız hem de hasarınızı eksiksiz ve zamanında almanızı sağlar. Bir kaza halinde yapmanız gereken işlemler aşağıdaki gibidir: Kaza yerinde aracın konumunu değiştirmeden trafik polisini aramalı, kaza zaptı tutturmalı ve alkol raporu almalısınız. Kaza yeri jandarma sınırları içindeyse en yakın jandarma karakoluna haber vererek ifade vermeli ve görgü tespit tutanağı tutturmalısınız. Kazaya başka bir araç da karışmış ise, o araca ait trafik poliçesinin fotokopisini ve sürücüsünün ehliyet ve ruhsat fotokopisini almalısınız. Araç çalışmıyorsa, çekici için Şirketimizi aramalı en yakın servise aracınızın çekilmesini sağlamalısınız. Hasar dosyası için gereken aşağıda belirtilen evrakları hazırlamalısınız ve ilgili servise teslim etmelisiniz. •Trafik kaza raporu, •Sürücünün alkol raporu, •Sürücünün ehliyet fotokopisi, •Aracın ruhsat fotokopisi, •Kaza yeri resimleri ve araçlara ait hasar resimleri ( mutlaka olmalı özellikle tek taraflı kazalarda )
Deneyimlerimize göre sigortalıların en sık karşılaştığı hasar şekillerinden birinin de park halinde meydana gelen hasarlar olduğunu görüyoruz. Birçok sigortalı bu durumda ne yapacağını bilmez ve yanlış hasar işlemleri nedeniyle hasarını alamaz ya da sıkıntı yaşar. Bu nedenle, aracınızın park halindeyken bir hasar görmesi halinde, yapmanız gereken işlemleri bilmeniz, hem sıkıntı ve problem yaşamamanızı hem de hasarınızı eksiksiz alınmasını sağlar. Aracınıza zarar veren kişi olay yerindeyse; Aracınıza zarar veren kişinin zorunlu trafik sigorta poliçesinin olup olmadığını sormalısınız ve varsa mutlaka bir kopyasını almalısınız. Aracınızı yerinden oynatmadan trafik ekiplerini olay yerine çağırmalısınız. Trafik ekiplerine ulaşamıyorsanız, size en yakın polis karakoluna başvurarak zabıt tutturmalısınız. Tutulan zabıtta, size zarar veren kişinin kusurlu olduğunun vurgulanmasını istemelisiniz. Çünkü zorunlu trafik poliçesinden tazminat talebinde bulunacağınızdan, karşı tarafta kusur olduğu görülemezse sigorta şirketi kusur durumuna göre hasar tazminatını ya ödemeyecektir ya da kusur nispetinde ödeme yapacaktır. Aracınıza zarar veren kişi olay yerinde değilse; Aracın hasar durumuyla ilgili şirketimizle irtibata geçmelisiniz.
(1) Kesinlikle alkollü olarak araç kullanmayın ve kullandırmamaya çalışın. (2) Emniyet kemerinizi mutlaka takın ve taktırın. Mümkünse arka koltuktakilere de taktırın Unutmayın (50 KM HIZDA) ani fren esnasında ortalama ağırlıklar 40 kat artarak hakim gücünüzü aşacak bir şiddetle öne fırlama durumu oluşacaktır. (3) Sinyallerinizi yön değiştirmelerde mutlaka kullanın, sinyal vermeniz size geçiş üstünlüğü sağlamaz kontrol ettikten sonra şerit değiştiriniz. Başkasının sinyaline asla güvenmeyin. (4) Acil fren durumunda daha kısa mesafede durmak için debriyaja ve frene birlikte basınız. Daima seyir esnasında ön ve arka trafiği kontrol ederseniz algılama süresi kısalır ve daha kısa mesafede durabilirsiniz. (5) Kırmızı ışıkta ve yaya geçitlerinde durduğunuz zaman geçit çizgilerini ihlal etmeyin ve bu sayede yeşilin yandığını daha rahat görebilirsiniz. Kırmızıda sonra yanan yeşil ışık esnasında arkadaki korna seslerini dikkate almayınız. Kendinize 2 sn lik bir zaman sağlayınız unutmayınız yandan çarpmalarda çok tehlikeli sonuçlar doğurur. (6) Otomobilinizle kesinlikle kimseyle yarışmayın hız felaket getirir. Kesinlikle vitesi boşa almayın. Yokuş aşağı inerken çıktığınız viteste inin. (7) Araç kullanırken cep telefonu ile konuşmayın zorunlu ise aracı sağa çekip durdurunuz. konuşurken dikkatiniz dağılır ve kazaya sebebiyet verirsiniz. (8) Aracınız bozulup kaldığı zaman veya Lastik patlayıp değiştirileceği zaman mutlaka emniyet tedbirleri alınız, gerekli işaretlemeleri yapınız.
Öndeki araç, sık sık fren ve gaz pedallarına basılması gerekecek şekilde yakından takip edilmemeli. Frene ve ardından gaza basma hareketinin sık tekrarlanması, aracın seri kullanımı benzin tüketimini artırır. Araç yüksek veya gereğinden alçak devirde değil, optimum devirde kullanılmalı. Yani bir vites seçeneğinde motor devrinin 2.750-3.000 devirler arasında çalışmasına dikkat edilmeli. Araç hareket halindeyken camlar açılmamalı. Pencerelerin açılması rüzgar direncinin, dolayısıyla yakıt sarfiyatının artmasına neden olur. Motorun soğuk olması yakıt sarfiyatını artırır. Motor tam ısınmadan hızlı hareket edilmemeli. Motor çalıştıktan kısa bir süre sonra küçük viteste hareket ederek motorun ısınması sağlanmalı, yüksek vites ve hızlara geçmek için ise hararet göstergesinin normal seviyeye gelmesi beklenmeli.
(1) Trafik emniyet önlemlerini almak (2) Kaza yapan aracın arkasına 150m. geriden görülebilecek şekilde reflektör koyulmalı. dönemeçte ise ön tarafa da yerleştirilebilir. (Taş,lastik ve ağaç dalı koymak yanlıştır. Orada bırakılabilecekleri ihtimali düşünülürse başka kazalara neden olabilir.) Böylece hem zincirleme kaza önlenerek yeni yaralanmalar da önlenmiş olacak, hemde araçtaki yaralının durumu ikinci darbe ile daha kötüye gitmemiş olacak (3) Yaralıyı tehlikeli yerden güvenli yere almak (4) Hangi konuda ilkyardım yapılacağına karar vermek ve uygulamak (5) Haberleşmeyi sağlamak (6) Hangi yaralının önce taşınacağına karar vermek (7) Yaralıları taşıyarak sevk etmek.